Po małych perturbacjach związanych z blokadami dróg jedziemy do Palenque. Wybieramy bus colectivo przez Ocosingo, wysiadając z busa w tym miasteczku od razu wsiadamy do busa do Palenque. Wyprawa trwa łącznie ok. 4 godziny. Miasto Palenque słynie z najlepiej zachowanych ruin miasta Majów. Samo miasto znajduje się w pobliżu dżungli, stąd decydujemy się zatrzymać w kompleksie turystycznym El Panchan (Jungle Palace, Margarita Cabanas), który oferuje pobyt w domkach typu cabanas. Na miejscu nie ma sklepów, są za to restauracje i biura oferujące wycieczki turystyczne.
Brakuje tutaj tej atmosfery backpackerskiej, jaką zaznaliśmy w San Cristobal w hostelu Ruka Che. Cały kompleks usytuowany jest na granicy parku w dżungli, do którego docieramy o zmroku idąc około pięciu kilometrów z Palenque. Domek, który dostajemy leży nad rzeką, jest bardzo prosty, okna zakryte są moskitierą, jest duży wentylator i zamykany jest na kłódkę. W pobliżu mamy toalety z prysznicami. Panuje tu duża wilgotność i nie udaje nam się wysuszyć ubrań ani ręczników przez trzy dni pobytu.
Palenque – tu mieszkali Majowie
Na zwiedzanie stanowiska archeologicznego w Palenque musimy przeznaczyć ok. 4-5 godzin. Na miejscu warto być zaraz po otwarciu parku ok. 8 rano. Stanowisko archeologiczne jest bardzo dobrze zachowane. Pałac i Świątynia Inskrypcji są gigantyczne. Duże wrażenie robią także świątynie porośnięte lasem tropikalnym. Zwiedzanie Palenque warto zakończyć w muzeum, do którego droga wiedzie przez dżunglę wśród świątyń i wodospadów. W muzeum warto zobaczyć piękne jadeitowe maski, posągi, rzeźby, a także replikę grobowca władcy Palenque – Pakala. Wejście do parku narodowego kosztuje 28 pesos a do ruin wraz z muzeum 59 pesos od osoby.
Yaxchilan
Wieczorem w kompleksie El Panchan wykupujemy wycieczkę do Yaxchilan i Bonampak (koszt 650 pesos, biuro obsługiwane przez Benito obok wejścia do Jungle Palace – dobrze jest się potargować i wynegocjować przynajmniej 600 pesos). Cena wycieczki zawierała przejazd ok. 360 km, płynięcie łodzią tzw. lanchą do ruin Yaxchilan (ok. 1h 50 min.), bilety wstępu do Yaxchilan i Bonampak (1h), a także śniadanie i obiad.
Wyjeżdżamy o 6.00 rano, wracamy ok. 19.00. Miasto Majów – Yaxchilan położone jest w głębi dżungli na granicy Meksyku z Gwatemalą. Na miejsce dotrzeć można tylko łodzią (ok. 40 minut). Yaxchilan to ojczyzna Indian Lacandon, grupy etnicznej zamieszkującej teren Puszczy Lakandońskiej wzdłuż rzeki Usumacinta. Indianie Lacandon uważani są za najbardziej tradycyjną grupę Indian posługujących się dialektem należącym do majańskiej rodziny językowej.
Bonampak
Po obiedzie przemieszczamy się do pobliskiego Bonampak, gdzie podziwiamy kolorowe malowidła ścienne, przedstawiające sceny z życia Majów.
Bądź pierwszym, który skomentuje